úvodní stránka  |  povinné informace  |  e-deska  |  registr oznámení  |  e-podatelna  |  GDPR  |  autor stránek
 

úřední e-deska

CzechPoint

CzechPoint

 menu

vyhledávání

 
 

Povodňový hlásný profil Stříbrná

propagační materiál

propagační materiál
propagační materiál
propagační materiál

Evropská databanka


nabídka práce
v regionu


návštěva lékaře


schránka pro potřeby obecního úřadu


poděkování


bezpečnostní desatero


osobnosti


GRUSS Franz (*3.6.1891 Kraslice +28.9.1979 Matrei v Rakousku), malíř, kreslíř a sochař

Franz GrussUmělecké vzdělání získal ve autor - Franz Gruss Vídni. Přestože měl mnohé úspěchy i v cizině, vrátil se domů a od roku 1924 žil na samotě ve Stříbrní (údolí Nancy). Věnoval se především krajinotvorbě, ale i válečným a sociálním tématům. Používal olej, litografii, křídu i akvarel. Byl vynikajícím kreslířem. Účastnil se mnoha výstav (Karlovy Vary, Teplice, Liberec, Most, Vídeň nebo Vratislav). Získal autor - Franz Gruss ceny v soutěžích (soutěž na fresku pro památník padlým obětem 1. světové války v Chebu u kostela sv. Kláry - obě první ceny, cena Nordgauehrenplakette. S jeho pracemi se již bohužel na území Kraslicka nesetkáme. Chmurně dopadlo i jeho místo pobytu, z chaty zůstaly jen základy. Po 2. světové válce se odstěhoval do Rakouska.

DÖRFLER Roland (*14.2.1926 Stříbrná + ?), malíř a ilustrátor
Roland DörflerVystudoval učitelství v Chebu a umělecké vzdělání získal v Norimberku a Stuttgartu. Od roku 1965 byl profesorem na vysoké umělecké škole v Braunschweigu. Přestože jsou jeho obrazy v řadě světových galerií i soukromých sbírkách (např. galerie v německém Řezně), u nás jsme žádné nenašli. Četné jsou knižní ilustrace.

ŠTVÁN Jan (*18.5.1958 Kraslice), hudebník, dirigent
ŠTVÁN Jan Ve Stříbrné žil od svého narození,jeho otec byl ředitelem místní základní školy, matka učitelkou a později ředitelkou školy v přírodě. Vystudoval gymnázium v Sokolově, konzervatoř a AMU v Praze, dále studoval v Sieně u Ganadije Rožděstvěnského, ve Stuttgartu i v USA. Jako dirigent nastoupil v Severočeské filharmonii v Teplicích, působil i ve Státní opeře Praha, v Divadle J. K. Tyla v Plzni. Hostoval i v zahraničí - Evropa, Israel. Podílel se na obnovení operních představení v přírodním divadle v Lokti v roce 2000.

VEDRAL Karel (*24.10.1937 Praha +4. 7. 2008 Kraslice), malíř, kreslíř, konstruktér
Přestože byl pan Vedral vzděláním amatér, jeho dílo amatérské není. Žil v Kraslicích, ale v jeho obrazech, kresbách či grafice najdeme mnoho motivů z okolí Stříbrné, Mnozí jej potkávali při jeho cestách za náměty po Krušných horách nebo v galerii G v Kraslicích.Svými kresbami obohatil i kroniku naší obce.Karel Vedral - Kostel ve Stříbrné

Karel Vedral - Stříbrná v zimě

 

Obec Stříbrná 2001-19©